MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE
I ŠUMARSTVA

 

 

Na teme­lju članka 66. stavak 3; članka 70. stavak 4; članka 71. stavak 1; članka 73. stavak 1; članka 74. stavak 2 i članka 75. stavak 4, Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznava­nju sorti po­ljoprivrednog bi­lja (»Narodne novine« br. 131/1997.), ministar po­ljoprivrede i šumarstva donosi

PRAVILNIK

O PRIZNAVANJU HIBRIDA ŠEĆERNE REPE

I. TEMELJNE ODREDBE

Članak 1.

Ovim Pravilnikom se propisuje način ispitiva­nja hibrida šeće­rne repe u pokusnom po­lju i laboratoriju, te statistička analiza podataka u svrhu priznava­nja novostvorenih domaćih hibrida i uvođe­nja u proizvod­nju stranih hibrida.

Ispitiva­njem hibrida u pokusnom po­lju i laboratoriju utvrđuje se gospodarska vrijednost hibrida kao što je: prirod korijena, sadržaj šećera, otpornost na bolesti i drugo.

Utvrđiva­nje prepoznat­ljivosti, ujednačenosti i postojanosti provodi se sukladno Pravilniku o postupku utvrđiva­nja prepoznat­ljivosti, ujednačenosti i postojanosti (DUS) novih bi­ljnih sorti i Tehničkim uputstvima.

Članak 2.

Zahtjev za priznava­nje (u da­lj­njem tekstu: zahtjev) podnosi se Zavodu za sjemenarstvo i rasadničarstvo (u da­lj­njem tekstu: Zavod) do 1. ve­ljače.

Članak 3.

Ispitiva­nje hibrida u pokusnom po­lju traje 3 godine, a provodi ga Zavod.

Članak 4.

Za svaku godinu ispitiva­nja, podnosite­lj zahtjeva Zavodu dostav­lja 2 kg dorađenog sjemena. Sjeme treba dostaviti Zavodu do 1. ožujka.

Kakvoća sjemena mora odgovarati odredbama Pravilnika o teme­ljnim zahtjevima za kakvoću, pakira­nje i deklarira­nje sjemena po­ljoprivrednog bi­lja (»Narodne novine« br. 133/99.).

Članak 5.

Podnosite­lj zahtjeva treba dostaviti s­ljedeće podatke o sjemenu: masu 1000 sjemenki (g), čistoću sjemena (%) i klijavost sjemena (%).

Članak 6.

Ispitiva­nje hibrida obav­lja se u pokusnim po­ljima na 4 pokusna mjesta, različita po klimatskim, pedološkim i drugim karakteristikama:

? područje: Virovitice, Belog Manastira, Osijeka i Lovasa.

Članak 7.

Pokusi se u pokusnom po­lju postav­ljaju prema najpogodnijem planu pokusa s obzirom na prijav­ljeni broj genotipova, a u ci­lju ­njihove preciznije procjene, kao i učinkovitije analize.

Članak 8.

Sjetva se obav­lja sijačicom na veći sklop, a u fazi 2-3 para stalnih listova šećerna repa se prorijedi, tako da se ostvari predviđeni sklop.
 
Razmak u redu
(cm)
Biljaka/redu
Biljaka/parceli
(16 m2)
22
37
148

Članak 9.

Površina parcele iznosi 16 m˛, a čine ju 4 reda dužine 8 m, uz razmak između redova od 50 cm. Razmak između ponav­lja­nja iznosi 2 m.

Članak 10.

Na početku i kraju pokusa siju se 4 reda standarda kao zaštitni pojas.

Članak 11.

Za sve vrijeme traja­nja ispitiva­nja jednog hibrida u pokusnom po­lju i laboratoriju usporedba se obav­lja s istim standardnim hibridima.

Standardni hibrid je opće poznati hibrid, koji prema svojim biološkim i gospodarskim svojstvima ima najveću vrijednost za namjenu radi koje se ispituje novi hibrid. Standardni hibrid određuje Povjerenstvo za priznava­nje sorti ratarskog bi­lja, povrća i cvijeća.

Članak 12.

Podnosite­lj zahtjeva ima pravo tijekom ve­getacijske sezone obići pokuse i informirati se o pokusima, pri čemu mu djelatnik Zavoda otvara šifre za ­nje­gove hibride i za hibride standarde.

Opaža­nja tijekom ve­getacije

Članak 13.

Tijekom ve­getacije utvrđuju se s­ljedeći podaci:

? datum sjetve, nica­nja, sklapa­nja redova,

? intenzitet napada pje­gavosti lista (Cercospora beticola),

? broj ranih i kasnih proraslica, datum vađe­nja.

Skale za opaža­nja i način ocje­njiva­nja utvrđene su u Uputama za opaža­nja tijekom ve­getacije.

Članak 14.

Na svim pokusnim po­ljima obav­lja se zaštita od bolesti, štetnika i korova odgovarajućim pesticidima prema uobičajenoj proizvodnoj praksi.

Članak 15.

Tijekom ispitiva­nja, na pokusnim lokacijama u uvjetima prirodne infekcije, prati se pojava i ocje­njuje intenzitet napada pje­gavosti lista (Cercospora beticola).

Intenzitet napada bolesti i štetnika ocje­njuje djelatnik Zavoda na svim pokusnim po­ljima prema skalama koje se nalaze u Uputama za opaža­nja tijekom ve­getacije.

Članak 16.

Vađe­nje svakog pokusa obav­lja se strojno, u jednom danu za svaki hibrid u svim ponav­lja­njima u fazi tehnološke zrelosti korijena. Tada se utvrđuje broj i masa korijenova po parceli.

Članak 17.

U slučaju ručnog vađe­nja, vade se dva sred­nja reda te se nakon vađe­nja pristupa odsjeca­nju glava s lišćem, a zatim se utvrđuje broj i masa korijenova po parceli. Za potrebe kemijske analize uzima se prosječni uzorak (oko 50 repa).

III. ISPITIVANJE U LABORATORIJU

Članak 18.

Kemijsko-tehnološke analize obav­ljaju se u svakoj godini ispitiva­nja, na prosječnim uzorcima sa svih parcelica, ponav­lja­nja i pokusnih mjesta. Sve uzorke jedne lokacije analizirat će se u istom laboratoriju po mogućnosti najbližem pokusnoj lokaciji. Repu treba dostaviti u laboratorij istog dana kada je izvađena.

Za potrebe kremijske analize uzima se prosječni uzorak (oko 50 repa).

Članak 19.

Na svakom uzorku utvrđuje se: masa korijena (bruto i neto), sadržaj šećera, kalija, natrija i amino-dušika.

IV. STATISTIČKA ANALIZA PODATAKA POKUSA

Članak 20.

Analiziraju se samo podaci s osnovnih parcela na kojima je ostvareno najma­nje 80% od planiranog sklopa. Ukoliko je za neki hibrid ostvaren sklop ma­nji od dozvo­ljenog samo u jednoj repeticiji, taj se podatak zamje­njuje prosječnom vrijednošću preostalih repeticija. U slučaju da minimalni dozvo­ljeni sklop za neki hibrid nije ostvaren u više od jedne repeticije, podaci tog hibrida se ne analiziraju.

Članak 21.

Za statističku analizu pokusnih podataka primje­njuje se analiza varijance i odgovarajući testovi za testira­nje varijanci i raz­lika između prosječnih vrijednosti F-test, t-test, uz P=0.05 i P=0.01). Podaci se obrađuju po lokacijama i godinama, a izračunavaju se i varijacijski koeficijenti.

Članak 22.

Analizom varijance obrađuju se svojstva: sadržaj šećera, prirod korijena i prirod čistog šećera, a ostala, za priznava­nje relevantna svojstva prikazuju se prosječnim vrijednostima, rasponima (max – min) i drugim, ovisno o prirodi dostupnih podataka.

Rezultati ispitiva­nja

Članak 23.

Godiš­nji rezultati ispitiva­nja iz pokusnog po­lja i laboratorija dostav­ljaju se podnosite­lju zahtjeva na teme­lju kojih je podnositelj zahtjeva dužan obavijestiti Zavod o nastavku ispitiva­nja hibrida do roka određenog u članku 4. ovog Pravilnika.

Članak 24.

U službenom glasilu Zavoda objav­ljuju se završni rezultati ispitiva­nja iz pokusnog po­lja i laboratorija.

Članak 25.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-02/01-01/68
Urbroj: 525-1-01-1
Zagreb, 21. lip­nja 2001.

Ministar
mr. sc. Božidar Pankretić, v. r.